офлайн

Найкращі барвники для яєць

Писанки та крашанки
Писанки та крашанки

Поговоримо про Воскресіння Христове! Листя берези та лушпиня цибулі – найкращі барвники для яєць. Святкове застілля починається з крашанок. З ними пов’язано багато обрядів, звичаїв тощо. Фарбовані яйця називають “крашанками”, розмальовані – “писанками”.
Писали яйця і фарбами і розтопленим воском – за допомогою гачка і дроту. В такий спосіб фарбували тільки не зайняті воском місцини на яйці.
Найбільш доступний спосіб – пофарбувати яйця лушпинням цибулі. Жменьку лушпиня залити у каструлі холодною водою, довести до кипіння і кип’ятити 25-30 хв. В одержаний відвар занурюють яйця і продовжують кип’ятити у розчині 8-14 хв (деколи для досягнення більш рівного, але світлого кольору яєць, перед закладанням у відвар з нього видавлюють лушпиння). Залежно від кількості взятого лушпиння колір виходить від жовтого до корично-червоного.
Якщо охолодженні яйця потім протерти олією, вони набудуть гарного блиску.
Якщо є бажання – то можна пофарбувати яйця і листям берези. Спочатку відвар готують, потім дають трохи настоятися йому. Далі опускають яйця в настій (теплий, не холодний), та варять приблизно десять – дванадцять хвилин. У нас виходить жовтуватого кольору крашанка. Якщо існує бажання, ми можемо нанести на них будь-який візерунок. На замочену шкарлупу від яйця необхідно покласти листок (невеликий, березовий, або будь-який інший) красивої форми, та обов’язково щільно обв’язати капроном, а далі відварити в настої.
Між іншим! Колись перед Паскою друг розказав, що в програмі Дом 2 брав участь хлопець з інституту фізичної культури! Десь з під Бродів хлопчина був! А ви дивилися програму Дом-2?
Як коли було…
Вже й немає такого… Можливо десь, в далекому селі, та й то незнати. А тиждень останній перед Паскою називають “білим” ще здавна (інколи можна почути назву “чистий тиждень”. В кожного дня були розписані свої обов’язки:
Понеділок, початок тижня – білили у хатах.
Вівторок, другий день – прибирали в хатах, та біля хати.
Середа, середина робочого тижня – прасували та прали.
Четвер, чистий день – купалися та до сходу сонця вимітали подвір’я.
П’ятниця, останній робочий день – пекли паски.
Субота, переддень – готували великодні страви, розписували та фарбували яйця.

Leave a Comment

Before you submit form:
Human test by Not Captcha